
Creative Fitness Studio este un program de antrenare a creativităţii care are la bază un design original şi care îmbină metodologii vechi şi noi de formare a adulţilor (de la training şi coaching, la hosting şi world café) cu know-how din sfera industriilor creative, pentru a răspunde nevoilor de dezvoltare ale unui public în căutare de experienţe de învăţare din ce în ce mai bogate.
După ce prima lună de Creative Fitness Studio s-a încheiat cu succes, urmează seria II, care se va desfăşura între 15 mai – 7 iunie. Pe lângă cei doi antrenori, Sandra Ghiţescu şi Vlad Ioan Tăuşance, va fi şi un antrenor virtual: Nebunul. De la Elogiul Nebuniei a lui Erasmus până la ultimele premii de la Cannes, nebunia ne-a oferit o perspectivă diferită şi originală asupra realităţii, aşa că vom explora împreună faţetele ei creative.
“Nebunia nu trebuie înţeleasă doar în sens clinic, sensurile ei culturale sunt mult mai profunde. Nebunia a însemnat de-a lungul istoriei ideilor: erezie, curajul de a spune adevărul, desituare şi izolare de comunitatea tradiţională, rătăcire de bunăvoie pe cărări nebătute. Nebunul este în egală măsură bufon, joker, trickster sau chiar zeu. Vom invoca diversele faţete ale personajului într-un proces 100% creativ care mizează pe anularea sau sfidarea regulilor.”, explică Vlad, unul dintre antrenori, tema acestei luni.Prima lună de antrenamente s-a încheiat pe 19 aprilie şi a avut ca temă Copilul, iar invitaţi speciali în serile inspiraţionale au fost Cosmin Alexandru, Tudor Chirilă, Bogdana Butnar şi Liviu Mihaiu.
Participanţii la prima serie sunt entuziaşti:“Mi-a plăcut foarte mult experienţa Creative Fitness; mi-a încărcat bateriile, mi-a deschis uşi noi şi mi-a arătat noi unghiuri de a aborda o problemă.”, povesteşte Isabela, iar Cami spune că: “Am învăţat metode pe care le pot folosi oricând sunt într-o pană de idei sau nu ştiu cum să le pun în practică pe cele pe care le am deja.”
"Suntem foarte mulţumiţi de rezultatele primului modul. Am avut participanţi deschişi care s-au antrenat sârguincios la studio, dar şi acasă sau la birou. Poveştile de succes despre aplicarea celor învăţate au început să apară din a doua săptămână şi au continuat să se scrie până la finalul programului. Am încheiat modulul cu multe idei bune, perspective noi şi inspiraţie pentru dezvoltarea continuă a creativităţii fiecăruia.”, sumarizează Sandra Ghiţescu experienţa primei ediţii de Creative Fitness Studio.
“Timp de o lună mansarda Fundaţiei a devenit un spaţiu de joacă unde au fost mai puţine reguli şi mai multe idei cu aplicabilitate. Participanţii au descoperit cum să îşi antreneze şi să îşi menţină spiritul creativ şi au găsit valoarea în ideile generate în echipă. Acest program este unul din instrumentele Fundaţiei pe care le punem la dispoziţia comunităţii şi care credem că generează schimbare şi progres.” - Beatrice Weber/ Fundaţia Friends For FriendsCreative Fitness Studio este cel mai nou proiect al Fundaţiei Friends For Friends care se desfăşoară pe mai multe luni. Fiecare lună include opt sesiuni - în fiecare marţi şi joi – cu abonamente tip sală de fitness, pe diverse nivele, pentru dezvoltarea şi exersarea intensivă a creativităţii. Accesul este limitat la 26 de participanţi, iar antrenamentele au loc în sediul FFFF din Bucureşti, Str. Brezoianu, nr. 4.
Pentru mai multe detalii despre cum a fost la seria I de Creative Fitness Studio şi cum va fi la seria II, exploraţi site-ul
www.ffff.ro şi pagina de Facebook:
http://www.facebook.com/CreativeFitnessStudio.
Fundaţia Friends for Friends (FFFF) susţine creativitatea practică, punând la dispoziţia comunităţii instrumente şi experienţe unice. Dintre cele mai cunoscute proiecte FFFF: expoziţia Ciorne 1.0 – colecţie de oameni şi idei în devenire, Biblioteca FFFF – peste 1400 de cărţi utile profesioniştilor implicaţi în industrii creative, Lobul Creativ – emisiune on-line care explorează cariere de succes, Premiile Superscrieri – non-ficţiuni care schimbă lumea şi, nu în ultimul rând, evenimentele de la Caffffe Creativa.