28032024

Back Eşti aici:Home Opinii Jurnal de agentie Mitul labirintului în slujba The Public Advisors. Jurnal de agenţie

Mitul labirintului în slujba The Public Advisors. Jurnal de agenţie

Pin It
public-advisors1

V-aţi gândit vreodată din ce se compune un ghem? Sau ce poti sa faci cu el?

... poţi să-l deşiri, să-l întinzi şi să-l faci „fir roşu”.

... poţi să-l croşetezi şi să-l transformi în modă.

... poţi să-l încurci şi mai tare printre iţele încurcate ale show-bizului.

...poţi să-l ordonezi frumos în litere şi cuvinte corecte.

...poţi să-l împleteşi şi să-l faci puloveraş pentru un copil care nu are casă în care să doarmă ....

Poţi aşadar să faci din el un milion de lucruri. Noi am plecat la drum cu mitul Ariadnei care a găsit ieşirea din labirint tocmai cu ajutorul ghemului de pânză ţesută. Tot astfel, echipa noastră de Public Advisor-i consiliază clienţii The Public Advisors să se descurce în labirintul plin de capcane al mass-media.

Echipa care are în grijă ghemul, şi-a împărţit iţele lui după puteri şi afinităţi. Astfel, Raluca ţine firul strategic, Lidia are grijă de firul fascinant de fashion, Sorana este ea însăşi firul mondenităţii, Ştefana are în pază firul ortoepic şi ortografic şi Anamaria învăluieşte totul în firul ei cu suflet. 

Ghemul nostru este întregit from time to time de firişoare mai tinere, la început de drum care învaţă de la noi strategie, modă, monden, limbă corectă şi faptul că niciuna din cele de mai sus nu funcţionează fără suflet.
public-advisors2
Lăsând metafora la o parte, fiecare fir din acesta, reprezintă un departament în cadrul agentiei noastre, reprezintă câte o echipă cu proiectele ei, cu problemele şi soluţiile ei.

Încercăm deci, în căteva rânduri mai jos să vă arătăm o zi din viaţa ghemului de la The Public Advisors. Şi, pentru un strop de dramatism, nu am ales orice zi, ci una specială:

00:00 MNAC. 300 de scaune goale. Cutii goale de Red Bull pe jos printre sute de hârtii. 300 de pahare de şampanie goale. Parfum de vară şi de praf. Lumina se stinge!

cu 20 de ore înainte ... 

04:00 ZZZzzzzzZZZZZzzzzzZZZZzzzz.....

06:00 ŢŢŢŢŢŢrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!

07:30 A făcut cineva cafeaua? Haide mă!!!! Chiar aşa? Tot eu trebuie să o fac?

08:00 Deci, puţină organizare vă rog! Tu dai telefoane la presă, tu dai la vedete, tu faci mapele, tu vorbesti cu ăia de la sală, tu vorbeşti cu sponsorii să fie toate acolo la ora care trebuie!

09:00 Bună ziua! Numele meu este ... şi vă sun de la agenţia The Public Advisors. Am sunat să îmi confirmaţi prezenţa la evenimentul nostru din aceasta seară. Da, asa e. .. Am mai vorbit ieri. ... Asa este ... vă asteptăm cu drag!

10:00 A dat cineva print la comunicatul ăla? Ne trebuie 100 de bucăţi!!

11:00 Eu am luat toate ecusoanele. Sunt la mine in portbagaj!

12:00 Hai sa mâncăm biscuiţii ăştia acum că nu mai apucăm altcândva!

13:00 Ai printat toate listele? Ai carti de vizita suficiente? Hai sa mergem în locaţie! E târziu!!

14:00 Repetiţieeeeeeeee!!!!!!! Hai azi!!! De ce nu sunteţi gata cu părul la ora asta?

15:00 Fetelor, care-s locurile pentru presă? Aici în faţă, nu? Dar cate, daca nu ne ajung?

16:00 Deci ne împărţim: 2 jos la main entrance, 2 la intrarea din dreapta, 3 la intrarea de lângă photo wall, 2 printre scaune ca sa-i ajutaţi să se aşeze, 1 în back stage, unu după fotografi şi 1 all over the place!!

17:00 PR-uuuuuuuuuuuu!! La make-up!!!! La hairstyle!!!

18:00 Vine X? Ai vorbit cu ea? La ce ora ajunge? Offf!!!!! Trebuie să-i găsesc loc în primul rând!!!

19:00 Bine aţi venit! Haideţi să facem o fotografie la panou. .... Să vă conduc către locul dumneavoastră.

20:00 Doamnelor si domnilor!!!!

21:00 Aici, aici! Fotografia asta imi trebuie!!! A ieşit bine?

22:00 Se termină? Atenţie, mergeţi iar către uşi! La revedere, vă aşteptăm şi la ediţia următoare!

23:00 Cine strange astea? Hai ajutaţi-mă sa dau ăsta jos!

00.00 ..... MNAC. 300 de scaune goale. Cutii goale de RedBull pe jos printre sute de hârtii. 300 de pahare de sampanie goale. Parfum de vara si de praf. Lumina se stinge!

Am ales să vă prezentăm cea mai nebună zi din istoria recentă a The Public Advisors.

În rest, facem şi noi brainstorming, strategii, pitchuri, comunicate de presă, Facebook, Twitter, blogging, You Tube, rapoarte, întâlniri, mese de prânz, interviuri,  liste de presa toate în viluţa noastră din Cotroceni unde ne place să venim la birou, alături de colegii noştri minunaţi de la Pygmalion, aka creaţie şi BTL.

Şi dacă vreodată vă doriţi să ne cunoaşteţi, putem să vă spunem doar că uşa noastră e deschisă pentru curioşi şi oameni frumoşi!


Copyright PR Romania, toate drepturile rezervate
Pin It

Parteneri

   BT Logo Aliniat Central               logo SMP